Poprostu NICE
Facebook Nice Polska
Facebook - napędzamy polski żużel
Poprostu NICE

Wjazd - Bilet parkingowy

Brak obrazka

Bilet parkingowy.

Według Magazynu Euro Parking Polska Świat Przestrzeni Parkingowych:
„Aby uruchomić parking, wystarczy mieć 25–30 tys. zł oraz 2–3 tys. mkw. działki w atrakcyjnej lokalizacji. Klientów na takie usługi nie zabraknie, bo miejsc postojowych w Polsce brakuje.”

„Do najatrakcyjniejszych lokalizacji pod parking zalicza się centra miast, kurorty bądź okolice atrakcji turystycznych, centrów handlowych, targowisk czy bazarów.”

„Szacuje się, że otwarcie średniej wielkości parkingu dozorowanego (plac powinien mieć powierzchnię co najmniej 1500–2500 mkw.), to jednorazowy wydatek na poziomie co najmniej 25–30 tys. zł (bez kosztów oświetlenia).”

Aby dobrze dobrać odpowiedni zestaw sprzętu parkingowego należy rozpatrzyć kilka kwestii. Pierwszą z nich jest architektura parkingu z odpowiednią ilością przejazdów dostosowaną do przewidywalnego obciążenia zarówno chwilowego jak i całkowitego. Następnie należy zastanowić się i określić sposoby opłacania pobytu na parkingu. Opłaty mogą być pobierane przez obsługę lub opłaty wnoszone są w kasach automatycznych. Gdy określimy już dokładnie te zasady możemy dobrać odpowiedni sprzęt.

Poniżej zamieszczemy przykładowe rozwiązanie. Opisujemy sytuację wjazdu na parking po pobraniu biletu parkingowego. Rozwiązanie jest polecane np. dla dużych parkingów znajdujących się w centrach miast, na których duży jest przepływ użytkowników.

Sekwencja czynności, które następują po sobie przy wjeżdzie na parking przy pomocy biletu parkingowego:

  1. Klient po podjechaniu do terminala wjazdowego pobiera bilet. Po tej czynności szlaban podnosi się automatycznie i pojazd wjeżdża na teren parkingu.
  2. Przed opuszczeniem parkingu klient udaje się do kasy (ręcznej lub automatycznej) i dokonuje opłaty za czas przebywania pojazdu na parkingu.
  3. Po dokonaniu opłaty podjeżdża do terminala wyjazdowego i skanuje opłacony bilet lub przykłada kartę abonamentową. Terminal po sprawdzeniu że bilet został opłacony lub karta jest aktywna otwiera szlaban i pojazd może opuścić parking. W wypadku parkingu typu BASIC lub ECO proces ten następuje w urządzeniu zainstalowanym w budce parkingowej:

Innymi słowy następuje:

 
  1. Aktywacja pętli najazdowej
  2. Kierowca naciska guzik terminala
  3. Wydruk biletu
  4. Pobranie biletu
  5. Otwarcie szlabanu
  6. Aktywacja pętli zjazdowej
  7. Zamknięcie szlabanu