Poprostu NICE
Facebook Nice Polska
Facebook - napędzamy polski żużel
Poprostu NICE

Rod Stewart

Rod Stewart

Miliony sprzedanych płyt, rekordowa frekwencja na koncertach, wielkie przeboje i ekstrawagancki sposób bycia – tak pokrótce można scharakteryzować sylwetkę Roda Stewarta. Szkot to jeden z najwybitniejszych piosenkarzy drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Jego koncert w ramach The Nice Music Stars odbył się 14.09.2013 r. na stadionie miejskim w Rybniku.

 

 

Ciepły, aczkolwiek szorstki i charakterystycznie zachrypnięty głos, zdolności interpretacyjne, kompozytorskie i wyjątkowa osobowość sceniczna uczyniły Roda Stewarta jednym z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli świata muzyki ostatnich lat.  Szkocki artysta swoją przygodę na scenie rozpoczynał w latach siedemdziesiątych XX wieku. Po występach z kilkoma zespołami Rod Stewart rozpoczął karierę solową. Pierwszy album sygnowany własnym nazwiskiem okazał się nieudany i nie wzbudził większego zainteresowania. Drugi poza wielkim przebojem "Maggie May", także został niezauważony.


Dopiero trzeci album „Every Picture Tells a Story” stał się wielkim hitem i to po obu stronach Atlantyku. Typowymi dla repertuaru artysty w tym okresie były tak szybkie rockandrollowe piosenki jak i refleksyjne rockowe ballady. Od tego czasu Stewart pozostał już na stałe na szczytach list przebojów, bijąc wszelkie rekordy popularności. 

Szacuje się, że w trakcie swojej kariery sprzedał ponad 250.000.000 różnych singli i płyt - mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która wspólnie z Urzędem Miejskim w Rybniku oraz Radiem Złote Przeboje organizuje rybnicki koncert Roda Stewarta. 

W 1994 roku Rod Stewart został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (muzeum honorujące artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki; mieści się w Cleveland w USA). Z kolei w 2006 roku piosenkarz został zaliczony do 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według „Hit Parader” (amerykańskie czasopismo muzyczne).

W ostatnich latach Rod Stewart wydał cztery płyty łączące się tematycznie w serię pt. „The Great American Song Book”. Są one zbiorem piosenek pochodzących z lat 30. i 40. XX wieku. Autorami utworów są między innymi: Irving Berlin, Cole Porter, czy George Gershwin. Płyty, tak w Ameryce jak i w Europie, odniosły wielki sukces komercyjny.

Warto dodać, że do Roda Stewarta należy rekord w historii świata jeśli chodzi o liczbę widzów, których udało się zgromadzić podczas występu na żywo. W 1994 roku w koncercie Roda Stewarta na plaży Copacabana w Rio de Janerio uczestniczyło bowiem 3.500.000 osób!

Data urodzenia:  10 stycznia 1945 roku.

Pochodzenie: Wielka Brytania (obecnie obywatelstwo amerykańskie). Rod Stewart uważa się za Szkota.

Gatunek muzyczny: rock, pop

Największe przeboje: "Maggie May", "Handbags and gladrags", "You're in My Heart", "Young Turks", "[I Know] I'm Losing You", "Have I Told You Lately [That I Love You]", "Downtown Train", "Angel", "Sailing", "Do Ya Think I'm Sexy", "Tonight's the Night", "Some Guys Have All the Luck", "Hot Legs", "Baby Jane", "Rhythm of My Heart", "Tonight I'm Yours [Don't Hurt Me]", "Forever Young".

Fan piłki nożnej

Rod Stewart jest nie tylko wspaniałym piosenkarzem, ale również wielkim fanem futbolu. Artysta wielokrotnie udowadniał, że darzy ogromną sympatią ekipę  Celticu Glasgow. Miłości Szkota do drużyny „The Boys” doświadczył także występujący w przeszłości w tym klubie Dariusz Dziekanowski. Były asystent Leo Beenhakkera i jeden z najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski grał na Celtic Park w latach 1989 – 1992.  – Wprawdzie nigdy nie miałem okazji poznać go osobiście, ale wielokrotnie słyszałem, że jest zagorzałym fanem Celticu Glasgow i reprezentacji Szkocji. Widziałem wiele zdjęć i filmów, kiedy Rod Stewart był na stadionie. Żywiołowe kibicowanie było dla niego czymś normalnym. Znali go moi koledzy, którzy utrzymywali z nim stały kontakt - wspomina Dariusz Dziekanowski.