Poprostu NICE
Facebook Nice Polska
Facebook - napędzamy polski żużel
Poprostu NICE

Zdalna opieka nad seniorami – inteligentne urządzenia Nice na straży komfortu i bezpieczeństwa

26 maja 2022
Zdalna opieka nad seniorami – inteligentne urządzenia Nice na straży komfortu i bezpieczeństwa

Dziś dzień mamy a za niecały miesiąc - dzień taty. Z tej okazji przedstawimy Państwu, jakie możliwości zdalnej opieki nad naszymi seniorami daje nam współczesna technologia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń do zdalnego monitorowania zdrowia, oraz urządzeń Smart Home dbających o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Na przykładzie urządzeń tworzących ekosystem Smart Home firmy Nice,  pokażemy jak zabezpieczyć mieszkanie czy dom naszych seniorów przed niepożądanymi zagrożeniami oraz podpowiemy jak zadbać o ich komfort tak, aby jak najdłużej mogli samodzielnie i bezpiecznie żyć w swoich mieszkaniach czy domach.

Żyjemy coraz dłużej – i dobrze

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w latach 2000–2015 średnia długość życia na świecie wzrosła aż o 5 lat. Polska zajmuje 41. miejsce z wynikiem 77,5 lat. Rodziny wielopokoleniowe to dzisiaj w Polsce zaledwie 7 proc. Nasi rodzice i dziadkowie mieszkają sami, daleko od nas, a my nie zawsze jesteśmy w stanie poświęcić im czas oraz odpowiednio się nimi zająć. Narastające z wiekiem ograniczenia sprawności fizycznej i psychicznej osób starszych mogą prowadzić do sytuacji potencjalnie niebezpiecznych dla ich zdrowia, bądź życia. Jak możesz  pomóc swoim starzejącym się rodzicom? Jak uniknąć decyzji o przeniesieniu do ośrodka spokojnej starości? Odpowiedzią są nowoczesne urządzenia mobilne służące do zdalnego monitoringu, oraz urządzenia Smart Home zapewniające bezpieczeństwo w domu, zapobiegające potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom, zdalnie alarmujące – w razie potrzeby – opiekunów. Dzięki postępowi technologicznemu możliwe staje się stosowanie rozwiązań, które jeszcze niedawno wydawały się fantastyką. W niedalekiej przyszłości mają one szansę stać się integralną częścią naszego życia, pozwalając nam jak najdłużej na niezależne funkcjonowanie we własnych domach. 

Smart Home dla seniora

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń do zdalnego monitorowania zdrowia. Są to opaski telemedyczne na rękę, telefony alarmowe z przyciskiem sos, centra telemedyczne, a także urządzenia monitorujące seniora w jego domu, takie jak video monitoring czy detektory ruchu. Ważnym elementem systemu zdalnej opieki nad seniorem mogą być urządzenia Smart Home. Wiele z nich jest już w ofercie Nice Polska.

Przyjrzyjmy się niektórym urządzeniom tworzącym ekosystem Smart Home Nice, które zabezpieczą mieszkanie czy dom naszego seniora przed niepożądanymi zagrożeniami, takimi jak ulatnianie się gazu, czadu, zalanie, pożar, a także pozwolą na automatyczną regulację ogrzewania, natężenia światła, czy umożliwią automatyczne regulowanie, otwieranie i zamykanie rolet czy żaluzji. Spośród wielu produktów oferowanych przez Nice do zabezpieczenia domu naszego seniora wykorzystać można: Motion-Control - czujnik, który może uzależnić zachowanie domu od ruchu, światła oraz temperatury, Flood-Control – który jest w stanie wykryć zalanie na bardzo wczesnym etapie i poinformować o tym użytkownika, CO Alarm-Control – który wykrywa czad, Smoke-Control – gwarantujący wczesną sygnalizację zagrożenia pożarem, Heat-Control – zapewniający inteligentne sterowanie temperaturą, czy Roller Shutter - narzędzie do zdalnego sterowania roletami i żaluzjami. Wszystkie te urządzenia można połączyć i zaprogramować przy użyciu nowoczesnej centrali Yubii Home. Dodatkowo wszystkimi urządzeniami można sterować zdalnie poprzez aplikację Yubii App zainstalowaną w smartfonie, czy tablecie. Ułatwieniem dla naszych seniorów jest również z pewnością możliwość zarządzania wieloma urządzeniami za pomocą poleceń głosowych, dzięki czemu wiele zadań można wykonywać bez najmniejszego wysiłku fizycznego. Dzięki Nice można stworzyć wysoce zintegrowany, bezpieczny system, który daje poczucie pewności i całkowitej kontroli nad domem.

Jeśli nasz senior mieszka samodzielnie w domu, warto pomyśleć o zainstalowaniu interfejsu BiDi-Awning który zautomatyzuje otwieranie i zamykanie markiz ogrodowych tak, aby mógł on wypoczywać w odpowiednio zacienionym miejscu, czy praktycznego i szybkiego siłownika Spido600 do otwierania bramy garażowej – którą osoba starsza mogłaby wykorzystywać do bezproblemowego wypuszczania i wpuszczania do ogrodu swojego domowego zwierzaka. Bardzo przydatne, również ze względów bezpieczeństwa, mogą być wideodomofony – takie jak BLUE - oferowany przez Nice – zapewniające nie tylko odpowiednią wygodę użytkowania, ale dające także pewność co do weryfikacji osób i możliwość zdalnego otwierania drzwi wejściowych do domu czy
np. furtki do posesji.

Instalując w domu seniora urządzenia ekosystemu Nice Smart Home zapewniamy również tak ważną dla emerytów kontrolę wydatków. Smart Home – to oszczędności. Dzięki tym urządzeniom możemy kontrolować temperaturę, ogrzewanie i monitorować rzeczywiste zużycie energii.  

Ceny pozytywnie zaskakują

Warto dodać, że kiedyś systemy inteligentnego domu były bardzo drogą inwestycją, potrafiącą kosztować połowę, albo drugie tyle, co mieszkanie. Dziś pojedyncze urządzenia z reguły kosztują
w okolicach 100 - 200 złotych, a opisana centrala Yubii Home to koszt  około 750 złotych.

Coraz bardziej zależy nam też nie tylko na wygodzie, ale na oszczędzaniu energii oraz bezpieczeństwie. Inteligentny dom jest z każdym rokiem bogatszy w rozwiązania techniczne posługujące się sztuczną inteligencją, która obserwując nasze życie ma pomóc nam nie tylko w tym, aby wygodnie żyć, ale byśmy byli bardziej eco.

Idea rozwiązań inteligentnych w naszych domach to zastąpienie naszych codziennych rutyn poprzez ich automatyzację w zakresie bezpieczeństwa i ochrony przed zlaniem, pożarem i kradzieżą, ale i wsparcie domowników w racjonalnym gospodarowaniu zużyciem energii, tak elektrycznej, jak i tej służącej ogrzaniu naszych domów. Inteligentne rozwiązania pozwolą nam sytemowo, bez naszej stałej atencji pomagać naturze i ograniczać zużycie energii cieplnej i elektrycznej. Nice podąża w tym kierunku proponując nowe rozwiązania, czyniąc sam proces ich produkcji przyjaznym dla naszego świata, postępując zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwojumówi Adam Krużyńśki, Dyrektor Zarządzający Nice Polska

Warto zatem już dziś przyjrzeć się, jakie są możliwości zdalnej opieki nad seniorami.  Każdy z nas prędzej czy później zetknie się z problemem opieki nad dziadkami czy rodzicami. Warto  sprawić im prezent i zainstalować urządzenia ekosystemu Nice Smart Home, który jest tak prosty w obsłudze, że seniorzy z pewnością się do niego przekonają i docenią, jak bardzo ułatwia im to życie.  A może warto pomyśleć także o własnej przyszłości i zawczasu samemu przygotować swój dom i siebie na jak najlepsze rozwiązania gwarantujące spokój i bezpieczeństwo.