Poprostu NICE
Poprostu NICE
Poprostu NICE
Kontakt
Wybierz język
Szukaj
Poprostu NICE
    WYBIERZ MARKĘ
Poprostu NICE

O inteligentnych osłonach przeciwsłonecznych w ZSS w Bydgoszczy

24 kwietnia 2024
O inteligentnych osłonach przeciwsłonecznych w ZSS w Bydgoszczy

Na początku kwietnia we współpracy z firmą ESIMA Rolety odbyły się zajęcia otwarte w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Ponad 100 uczniów wysłuchało prelekcji na temat obecnych możliwości automatyki osłonowej oraz systemów inteligentnego domu, a także byli świadkami objęcia patronatem przez firmę ESIMA, Adama Putkowskiego – młodego adepta sportu żużlowego.

ESIMA Rolety to jeden z największych producentów systemów osłonowych wykorzystujący w swoich roletach oraz moskitierach systemy sterowania z rodziny Nice. Zakład produkcyjny w Dobrczu jest systematycznie rozwijany i corocznie z linii produkcyjnych zjeżdżają dziesiątki kilometrów systemów roletowych oferowanych na rynku polskim w segmencie B2B. Dwa lata temu w fabryce wdrożono kluczowe zmiany w procesie produkcyjnym, co spowodowało skuteczne zwiększenie wydajności zakładu. Dzięki temu ESIMA uwolniła zasoby niezbędne do dalszego rozwoju technologicznego oraz marketingowego.

Na początku kwietnia ponad 100 uczniów kształcących się w różnych specjalizacjach w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy wzięło udział w zajęciach otwartych poświęconych technikom osłonowym oraz inteligentnym rozwiązaniom stosowanym w automatyce budynkowej. – Od blisko dwóch dekad zajmuję się produkcją osłon przeciwsłonecznych. Jak sama nazwa wskazuje, mają one za zadanie ochronić nas przed szkodliwym działaniem Słońca. W kontekście globalnego ocieplenia, rolety mają zapobiegać doprowadzeniu do przegrzania naszych domów – opowiadał Jakub Wiśniewski, właściciel firmy ESIMA Rolety. – Jak wynika z szacunków ekspertów, ogrzanie domu jest prawie 4 razy tańsze niż jego ochłodzenie. Dlatego praca osłon przeciwsłonecznych jest dzisiaj kluczowa w kwestii generowania oszczędności związanych z naszym komfortem cieplnym – dodał Wiśniewski.


Osłony przeciwsłoneczne są jednym z najważniejszych elementów ekosystemu Yubii. – Produkowane w ESIMIE osłony można w łatwy sposób zintegrować z oferowanymi przez nas centralami sterującymi Home Center oraz Yubii. Możemy tutaj zastosować zarówno komunikację drogą radiową za pośrednictwem jednokierunkowej radiolinii Nice i częstotliwości 433 MHz oraz dwukierunkowej radiolinii elero wykorzystującej częstotliwość 868 MHz. A jeśli w osłonie stosowany jest standardowy silnik przewodowy, wówczas za pomocą modułu FIBARO Roller Shutter, z centralą sterującą łączymy się za pomocą bardzo popularnego protokołu Z-Wave – przedstawił możliwości integracji Wojciech Jankowski, reprezentujący grupę Nice w Polsce. W dalszej części zaprezentowano, jak osłony przeciwsłoneczne wpływają na temperaturę i jakie są możliwości integracji różnych systemów ogrzewania. W ten sposób użytkownik kontroluje temperaturę za pomocą aplikacji Yubii Home lub sterowanie tym parametrem odbywa się całkowicie automatycznie za pomocą harmonogramów. Szacunki FIBARO wskazują, że zastosowanie systemu inteligentnego pozwala na wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu sięgających do 37% w skali roku.

W spotkaniu udział wziął również Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych, Janusz Tomas, który zwrócił się do wszystkich zgromadzonych uczniów. – Nie każdy z Was będzie pracował w branży motoryzacyjnej, dlatego warto zastanowić się nad swoją przyszłością w segmentach, które wykorzystują nowoczesne technologie. Jak mieliście okazję posłuchać, firmy wykorzystujące takie technologie znajdują się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Cieszę się także, że dzisiaj mamy okazję ogłosić, że nasz uczeń, Adam Putkowski, który niedawno zdobył licencję Ż w klasie 500cc, podpisał umowę sponsorską z firmą ESIMA, która jest niezwykle innowacyjnym producentem.

Adam Putkowski to zawodnik reprezentujący Polonię Bydgoszcz, który w ubiegłym roku startował w zawodach żużlowych w kategorii 250cc. W kwietniu zdał licencję uprawniającą do startu w normalnej kategorii 500cc. Wsparcie młodych sportowców wpisuje się w DNA strategii firmy ESIMA. W poprzednich latach we współpracy z grupą Nice firma sponsorowała m.in. młodzieżowy klub judo. W tym roku w skład ESIMA Racing Team wejdzie jeszcze jeden młody zawodnik. Ogłoszenie współpracy odbędzie się w najbliższych tygodniach.