Poprostu NICE
Facebook Nice Polska
Facebook - napędzamy polski żużel
Poprostu NICE

Nice Challenge zaczniemy na wyspie Isle of Wight

4 lipca 2019
Nice Challenge zaczniemy na wyspie Isle of Wight

Już 11 lipca 2019 na wyspie Isle of Wight w Anglii odbędzie się pierwsza runda cyklu Nice Challenge – turniejów żużlowych organizowanych przez firmę Nice. W tym roku w ramach cyklu planowane są jeszcze turnieje na torach w Daugavpils oraz Tarnowie. Tym, co odróżnia te zawody od innych zmagań jest fakt, że zawodnicy będą mieli do dyspozycji podobny sprzęt – standardowe silniki, jednakowe opony oraz będą stosować jeden rodzaj oleju. Wszystko po to, aby wyrównać postępującą w speedway’u rywalizację sprzętową.

W 2014 roku firma Nice została sponsorem tytularnym Nice 1. Ligi Żużlowej. Wtedy też rozpoczęła się historia cyklu turniejów dla młodzieżowców z serii Nice Cup. Od trzech lat zawodnicy w Nice Cup startują na podstawionych bezpłatnie przez organizatorów silnikach Jawa 500cc 2V za pośrednictwem firmy Promex i jej właściciela, Mirosława Dudka. Obecnie Nice Cup rozgrywany jest w formule międzynarodowych turniejów parowych, w których udział biorą reprezentacje Polski, Ukrainy, Rosji, Łotwy i Danii.

Pod koniec ubiegłego roku zorganizowano także jeden turniej dla seniorów startujących na silnikach standardowych. Przy okazji zawodów na zakończenie kariery Mariusza Puszakowskiego kilku zaproszonych seniorów testowało nową formułę. Na MotoArenie najlepszy okazał się Antonio Lindbaeck, który zwyciężył przed Krzysztofem Buczkowskim i Krzysztofem Jabłońskim. Wszyscy zawodnicy po zakończeniu zmagań przyznali, że było to ciekawe doświadczenie, ale nikt jeszcze nie potrafił przewidzieć, jaka może być przyszłość takich zmagań. Dzisiaj wiadomo, że w sezonie 2019 odbędą się co najmniej 3 turnieje, które odbywają się pod wdzięczną nazwą Nice Challenge.

Formuła zawodów ma na celu zapewnienie żużlowcom rywalizacji w jak najbardziej porównywalnych warunkach sprzętowych.

Dwie godziny przed rozpoczęciem treningu każdy z zawodników otrzymuje bezpłatnie dwuzaworowy silnik Jawa 500cc, oponę DeliTire oraz olej Fuchs Silkolene. Po dwóch godzinach odbywa się trening, a następnie zawody, w których startuje 12-stu zawodników. Po serii zasadniczej odbywają się dwa półfinały i wielki finał. Zwycięzca wielkiego finału staje się jednocześnie zwycięzcą całych zawodów. Silniki dwuzaworowe są, zgodnie z prawami fizyki, wolniejsze od silników czterozaworowych, ale każdy z żużlowców dysponuje porównywalnym sprzętem, a wtedy rolę zaczynają odgrywać tylko umiejętności.

W każdej rundzie Nice Challenge mogą pojechać całkowicie różni zawodnicy. Turniej rozegrany na wyspie Isle of Wight ma być przeznaczony w zdecydowanej większości dla brytyjskich żużlowców. Faworytami turnieju powinni być zawodnicy, którzy w przeszłości startowali także na polskich torach, Ben Barker i Steve Worrall. Druga runda planowana jest na torze w Daugavpils (1.09.2019 r.). Wystąpić w niej mają głównie Łotysze, Rosjanie oraz Polacy. Ostatnia runda odbędzie się na torze w Tarnowie (14.09.2019 r.) i przeprowadzona zostanie w formule parowej, a Nice postara się zaprosić do startu sponsorowanych przez firmę zawodników.

Organizacja cyklu Nice Challenge nie powoduje, że w jakikolwiek sposób zaniechamy turnieje Nice Cup dla najmłodszych zawodników. Czeka nas jeszcze pod koniec lipca dwudniowe zgrupowanie w Grudziądzu i Gdańsku oraz sierpniowe zawody na zakończenie tegorocznego cyklu w Rybniku.

Idea rywalizacji w porównywalnych warunkach sprzętowych znalazła już grono sprzymierzeńców. W każdej rundzie zawodnicy rywalizować będą o nagrody rzeczowe w postaci automatyki do bram z rodziny NiceHome, zestawy inteligentnego domu od Fibaro, a także systemy do zarządzania roletami i markizami od niemieckiego producenta elero. Partnerem motoryzacyjnym cyklu została Grupa Zdunek.

Być może w przyszłości formuła przerodzi się w cykl, w którym organizatorzy będą podstawiali zawodnikom kompletne motocykle i one będą w całości losowane przed treningiem. Więcej informacji na temat cyklu można znaleźć na stronie internetowej www.nice.pl/challenge.