Poprostu NICE
Poprostu NICE
Poprostu NICE
Kontakt
Wybierz język
Szukaj
Poprostu NICE
    WYBIERZ MARKĘ
Poprostu NICE

Dni ESIMA Smart Home w Bydgoszczy – warsztaty i wykłady dla uczniów

12 czerwca 2024
Dni ESIMA Smart Home w Bydgoszczy – warsztaty i wykłady dla uczniów

W środę w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy odbyły się Dni ESIMA Smart Home, podczas których uczniowie klas o różnych profilach kształcenia mieli okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach dotyczących inteligentnych instalacji w nowoczesnym budownictwie.

Przed częścią poświęconą stricte rozwiązaniom smart miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W pierwszej części spotkania licznie zgromadzeni uczniowie posłuchali o pasji jednego ze swoich kolegów – Maksymiliana Pawełczaka, medalisty mistrzostw świata na żużlu z 2023 roku w klasie 250cc. Ogłoszono, że Pawełczak jest drugim młodzieżowym zawodnikiem, który dołączył do ESIMA Racing Team. Oficjalną nominację do teamu wręczył zawodnikowi Jakub Wiśniewski – właściciel firmy ESIMA Rolety.

Maksymilina opowiedział o budowie motocykla żużlowego oraz technicznych aspektach dyscypliny. Koledzy z jego szkolnej ławki mogli dowiedzieć się m.in. jakie prędkości zawodnicy osiągają na prostych, jak hamuje się motocyklem, który nie jest wyposażony w hamulce oraz dlaczego motocykla żużlowego nie można zatankować na zwykłej stacji benzynowej.

Dyskusja o nowoczesnych instalacjach w budynkach mieszkalnych

Po przerwie ponad 100 uczniów było świadkami dyskusji na temat nowoczesnych instalacji w budynkach mieszkalnych. Wojciech Jankowski, reprezentujący grupę Nice w Polsce, wraz z Jakubem Wiśniewskim przekonywali zgromadzonych uczniów, że inteligentny dom to nie jest dzisiaj zabawka, którą możemy sterować za pośrednictwem smartfona.

Dwie dekady temu w Polsce efekt WOW mogliśmy wywołać, kiedy sterowaliśmy oświetleniem z aplikacji mobilnej. Dla Was smartfon jest czymś, co istniało od zawsze, ale smart home to nie jest tylko smartfon. Przestrzegam przed takim myśleniem – opowiadał Wojtek Jankowski o rozwiązaniach dostępnych w grupie Nice.


Pamiętajcie, że automatyczne rolety w Polsce zawsze były wyznacznikiem bezpieczeństwa. Miały one stanowić dodatkową barierę fizyczną w naszych domach. Dzisiaj rolety są zdecydowanie częściej postrzegane jako osłony przeciwsłoneczne, które – zgodnie z nazwą – mają zapobiegać przegrzaniu domów – akcentował z kolei Jakub Wiśniewski.

Zgromadzeni uczniowie mieli możliwość zapoznania się z przeglądem podstawowych protokołów komunikacji między urządzeniami na odległość oraz wybranymi urządzeniami z oferty FIBARO.

Warsztaty z ekosystemem Yubii

W ostatniej części ESIMA Smart Home Day wybrani uczniowie klasy informatycznej wzięli udział w warsztatach prezentujących możliwości ekosystemu Yubii.

Każdy z uczestników otrzymał centralę sterującą Yubii wraz z zestawem smart akcesoriów oraz inteligentnych przekaźników z rodziny FIBARO Walli. Zadaniem każdego ucznia było przeprowadzenie podstawowej konfiguracji za pomocą laptopa, a także telefonu komórkowego i stworzenie podstawowych scenariuszy do oświetlenia oraz osłon przeciwsłonecznych.

Informacje o firmie ESIMA

ESIMA to polski producent rolet aluminiowych, moskitier, rolet materiałowych oraz bram rolowanych. Zakład produkcyjny znajduje się w miejscowości Trzeciewiec w województwie Kujawsko-Pomorskim. W portfolio produktowym dostępne są napędy i sterowania Nice, elero oraz TTGO. Inteligentne instalacje są realizowane w oparciu o centralę Yubii Home.