Poprostu NICE

Facebook Nice Polska
Facebook - napędzamy polski żużel

Poprostu NICE

BCU1 – nowa centrala w szlabanach M5BAR

15 stycznia 2019
BCU1 – nowa centrala w szlabanach M5BAR

Pragniemy poinformować Państwa o bardzo istotnej zmianie, dotyczącej szlabanów M5BAR oraz M7BAR.  W szlabanie z serii M-BAR (w przyszłości także w modelu L-BAR) pojawiła się zupełnie nowa centrala sterująca – BCU1. Nowoczesna, zmodernizowana centrala, zaprojektowana według najnowszych trendów w elektronice, jest zapowiedzią, kolejnych zmian wprowadzanych przez Grupę Nice, która pragnie pozostać innowacyjnym i idącym z duchem czasu liderem rynku automatyki dla domu oraz przemysłu.

Pierwszą różnicą, rzucającą się w oczy natychmiast po zdjęciu obudowy szlabanu jest duże wygodne pokrętło programowania oraz umieszczony nad nim 3-segmentowy wyświetlacz. Centrala posiada przyciski OPEN, CLOSE pomocne zarówno przy próbach, testach, jak i serwisowaniu szlabanu, oraz standardowy, znany z centrali XBA3HF – zestaw wejść i wyjść sterujących.

Dodatkowo pojawiło się nieznane wcześniej „HP SbS” – wejście Krok po Kroku „High Priority”, dzięki któremu uzyskujemy możliwość przypisania mu jednej z 18 różnych funkcjonalności. Ponadto istnieje możliwość sterowania zablokowaną centralą.

Centrala posiada czytelnie oznaczone wyjście zasilania 24 VDC z obciążalnością 500 mA! To daje szerokie możliwości zasilania różnych akcesoriów. Przypomnę – inne centrale BLUEBUS mają wydajność wyjścia 24 V i zaledwie 100 mA.

Wejścia Loop1 oraz Loop2 to wejścia (typu NO) dla zewnętrznych dekoderów pętli indukcyjnych. Obecna centrala nie posiada już fabrycznie wbudowanych detektorów pętli. W gnieździe odbiornika radiowego zauważyć można zestaw przełączników Dip-Switch (ustawionych fabrycznie), które dopasowują charakterystykę centrali do modelu szlabanu, w jakim jest zainstalowana.

Programowanie nowej centrali polega, ogólnie mówiąc, na wybraniu funkcji (z długiej listy opisanej dokładnie w instrukcji) za pomocą obracanego pokrętła. Jego naciśnięcie pozwala wejść w listę wartości tej funkcji. Obrót wybiera żądaną wartość regulowanej funkcji, naciśnięcie oznacza zatwierdzenie. Jest to logika inna od tej, stosowanej dotychczas w centralach BLUEBUS, ale już po chwili wydaje się intuicyjna i przyjazna dla instalatora.

Nowa centrala sterująca zachowuje wszystkie zalety technologii BLUEBUS oraz Opera – sygnalizację błędu, programowanie poprzez O-View czy obsługę 15-kanałowych odbiorników OXI.

Kolejna ważna zmiana dotyczy systemu krańcówek: krańcówki w postaci izolowanych od masy układu śrub ograniczników mechanicznych zastąpiły znane z innych modeli szlabanów Nice (WIL, SIGNO, WIDE) – krańcówki elektromechaniczne w postaci mikro-wyłączników i dedykowanej im krzywce osadzonej na wale wyjściowym reduktora. Uwaga! Tym razem system nie wymaga ingerencji instalatora – krzywka jest ustawiona fabrycznie i nie ma możliwości jej przestawienia. Ponieważ system ten okazał się bardziej niezawodny, dział rozwoju produktów Nice powrócił do tego rozwiązania.

Szlaban M5BAR z nową centralą jest testowany od około miesiąca przez dział serwisu Nice Polska. Nasi eksperci zauważyli płynniejszą pracę ramienia i wyższą „kulturę” sterowania prędkością obrotową silnika elektrycznego. W naszej opinii, dzięki płynniejszej pracy ramienia i udoskonalonemu enkoderowi, szlabany osiągną dwukrotnie dłuższą żywotność. 

Szlabany w nowej wersji są już dostępne na półkach magazynu Nice Polska.